1721/​1701

Margrethebæger, strøbøsse drevet med bladværk samt ligeknækket saucekande af sølv, håndtag af bakelit. Udført hos Svend Toxværd, Cohr m.fl. 20. årh.s første halvdel. Vægt ca. 628 gr. H. 7–17,5. (3)

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Strøbøsse samt Margrethebæger med enkelte mindre buler.

Varia, 25. maj 2017

Vur­dering

2.500–3.000 DKK

Hammerslag

1.350 DKK

(Autobud) 1.350 DKK
1.350 DKK
1.250 DKK