921/​258

Etruskisk eller romersk votiv fod af terracotta, en naturalistisk højre fod på lav base. 3.-2. årh. f. Kr. L. 24 cm.

Proveniens: Dansk privatsamling siden 1973. Ifølge informationer hidrørende arkitekt og arkæolog Mogens Clemmensen (1885–1943).

Antikviteter – kunsthåndværk, møbler og tæpper, 11. juni 2024

Vur­dering

15.000 DKK

Hammerslag

16.000 DKK