922/189
Tidligt Ningxia dragetæppe, Kina. central design med fem dragerunddeller på kejserlig gul bund omgivet af meander hovedbort og bibort med karakteristiske lykkekugler. 18. årh. 225×355.
Proveniens: Tidligere i konsul Max Müllers (1867–1960) samling, erhvervet i Kina 1905–1908. Senere i privatsamling i Baden Württemberg, Tyskland.
Budfrist
Vurdering
Kommissionsbud
Telefonbud