919/​2

Peter Hansen (f. Faaborg 1868, d. sst. 1928)

Alhed Larsen (1872–1927) og kunstnerens hustru Elisa Hansen (1862–1948) tager et hvil i skyggen i haven. Sign. monogram. Olie på lærred. 67×85.

Udstillet: Johannes Larsen Museet, “Alhed Larsen 150 år”, 2022.

Litteratur: Malene Linell Ipsen & Jeppe Priess Gersbøll, “Alhed Larsen 150 år”, Johannes Larsen Museet, 2022, afb. s. 94.

Maleren Alhed Larsen, f. Warberg, blev 1898 gift med Johannes Larsen (1867–1961). Hendes barndomshjem Erikshåb blev samlingssted for en gruppe malere, der senere blev til kunstnergruppen Fynboerne. Så tidligt som i 1885 tog hun undervisning hos Fritz Syberg (1862–1939). I begyndelsen af 1890erne drog hun som 17årig til København, hvor hun arbejdede som glasurmaler på Den kongelige Porcelænsfabrik.

Elisa Hansen, f. Schoubye, blev gift med Peter Hansen i 1898. Hun tog aktivt del i udstillinger og salg af Peter Hansens malerier.

Ældre malerier, 4. marts 2024

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

22.000 DKK