2433/23
Dansk régence sofabænk af guldstafferet og nøddepoleret træ, svungen sæde betrukket med blåt silke. 18. årh.s midte. L. 178. .
Proveniens: Vibeke og Iver H. Hasselbalchs samling.
Ridser og mærker. Brugsslitage. Restaureret. Restaureret. Senere forgyldning.
Vurdering