Foto endnu ikke klar
884/​662

Richard Mortensen (f. København 1910, d. Kirke Hyllinge 1993)

“Leyden”, senere kaldet “Akureyri - le grand moulin à vent”. Sign. på bagsiden Mortensen 76 med titel. Olie på lærred. 240×200

Litteratur: Jan Würtz Frandsen: “Richard Mortensen. Erindringens år 1958–1993. Ting og tegn II: Billeddel”, København, 2001, fig. 428, gengivet side 294. Udstillet: “Robert Jacobsen - Richard Mortensen”, Kunstpavillonen, Esbjerg, 1977, kat. nr. 17. Udstillet: Grønningen, København, 1978, kat. nr. 240.

Dette emne handles i fuldmoms

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt modernart@bruun-rasmussen.dk

Malerier, skulpturer og foto, 5. marts 2019

Vur­dering

175.000–200.000 DKK

Hammerslag

150.000 DKK