Richard Mortensen (f. København 1910, d. Kirke Hyllinge 1993)
“Leyden”, senere kaldet “Akureyri - le grand moulin à vent”. Sign. på bagsiden Mortensen 76 med titel. Olie på lærred. 240×200
Litteratur: Jan Würtz Frandsen: “Richard Mortensen. Erindringens år 1958–1993. Ting og tegn II: Billeddel”, København, 2001, fig. 428, gengivet side 294. Udstillet: “Robert Jacobsen - Richard Mortensen”, Kunstpavillonen, Esbjerg, 1977, kat. nr. 17. Udstillet: Grønningen, København, 1978, kat. nr. 240.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier, skulpturer og foto, 5. marts 2019