Johan Rohde (f. Randers 1856, d. Hellerup 1935)
“Kongemønster”. Bestik af sterlingsølv. Udført hos Georg Jensen, efter 1945. Vægt ekskl. dele med stål ca. 3095 g. (87)
10 middagsknive L. 20,4 cm, 10 middagsgafler, 10 middagsskeer, 10 frokostgafler, 10 dessertskeer, 10 kagegafler, 10 teskeer, 2 møntskeer, 1 hummergaffel, 1 sauceske, 1 serveringsspade, 1 steggaffel, 1 serveringsske, 1 lyseslukker, 1 sukkertang, 1 lagkagekniv, 1 sildegaffel, 1 flaskeåbner, 1 taske frugtkniv, 1 isteske, 1 forgyldt kaffeske, 2 små serveringsgafler.
Minimal brugspatina, herunder ridser og mærker. Isteske graveret på bagsiden.
Moderne kunst og design, 17. september 2024