Fuldskæftet jagtpistol af Johann Jacob Kuchenreuter ca. 1770 monteret med forgyldte messingbeslag overalt dekoreret med rocailler. Låsen graveret med hund og hjort i relief og aftrækkeren har snelle og låsen har springkile, rund ca. 32 cm. lang pibe kaliber ca. 12 mm. med flad ryg hvori udskåret JOHANN JACOB KUCHENREUTER, over krudtkammeret graveret en kronhjort og samme sted indslået en komplet stempelgruppe for J. J. Kuchenreuter, på svansskruebladet klapvisér med to klapper, ladestokken fastholdes af to forgyldte messingrørkner til skæftet der fortil afsluttes med horn ligesom ladestokken. Pistolen har oprindelig været én af et par. Johann Jacob Kuchenreuter 1709 - 1783 var hofbøssemager for fyrsterne af von Thurn und Taxis og arbejde i Steinweg.