Gerd Bøgelund (f. Gentofte 1923, d. 1987)
Vase samt lille fad af stentøj modelleret med indridsede motiver. Dekoreret med hhv. Sung glasur og celadonglasur. Sign. monogram. Vase mærket 21741. Kgl. P. Fad unik. H. hhv. 13,2 og 2,8. Diam. hhv. 12 og 12,4. (2)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.