P. S. Krøyer (b. Stavanger 1851, d. Skagen 1909)
Strandstudie. Antagelig fra Stenbjerg. Sign. S. K. 89. 13×21. Malt på træ.
I H. Chr. Christensens fortegnelse over P. S. Krøyers malerier nr. 415 omtales et “Strandstudie. Regnluft. Stenbjerg 9. Aug”. (Samme mål). Det er sandsynligt, at nærværende maleri er malt samme sted under P. S. og Marie Krøyers bryllupsrejse til Stenbjerg, som er et lille naturskønt fiskerleje i Thy.Proveniens: Ottilia Brorson f. Suenson, dennes auktion ABR 120, 1960 nr. 278.
Selected paintings, 7 June 2006