757/​1119

P. S. Krøyer (f. Stavanger 1851, d. Skagen 1909)

Strandstudie. Antagelig fra Stenbjerg. Sign. S. K. 89. 13×21. Malt på træ.

I H. Chr. Christensens fortegnelse over P. S. Krøyers malerier nr. 415 omtales et “Strandstudie. Regnluft. Stenbjerg 9. Aug”. (Samme mål). Det er sandsynligt, at nærværende maleri er malt samme sted under P. S. og Marie Krøyers bryllupsrejse til Stenbjerg, som er et lille naturskønt fiskerleje i Thy.Proveniens: Ottilia Brorson f. Suenson, dennes auktion ABR 120, 1960 nr. 278.

Udsøgte malerier, 7. juni 2006

Vur­dering

150.000–200.000 DKK

Hammerslag

220.000 DKK