Johannes Larsen (f. Kerteminde 1867, d. sst. 1961)
“To Edderfugle”. Sign. Johannes Larsen. Træsnit på japanpapir. Lysmål 44×53.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 2334, 2023 nr. 196.
Papiret er gulnet en smule. Enkelte, minimale misfarvninger. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier, møbler og varia, 10. juni 2024
27 bud