2034/524
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Øreklapstol og skammel med ben af eg. Sider, ryg og løse hynder betrukket med rødt skind. Designet 1963. Model 2204 og 2202. Udført og mærket med label hos Fredericia Stolefabrik i 1997. (2)
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker, primært skomærker på ben.
Moderne kunst og design, 18. august 2020
Vurdering
Hammerslag
24 bud