Wilhelm Bendz (f. Odense 1804, d. Vicenza 1832)
Portræt af præst Lauritz (Lars) Bang (1776–1866) som 48-årig. Sign. V: Bendz. Fecit. 24/7/1824 og betegnet Natus XLVIII Annus. Olie på lærred. 32×27.
Lauritz Bang var sognepræst i Tanderup nær Middelfart på Fyn og senere i Grevinge sogn i den sydøstlige del af Odsherred på Sjælland. Han var halvbror til Wilhelm Bendz' mor Regine Christence Bang (1772–1854).
Kommissionsbud