2125/9104
George III lygteur i kasse af sortmalet træ, skive af forgyldt messing med gennembrudt hjørneornamentik, forsølvet timekrans, værk med minut- og datoviser. Sign. Wilmer, London. England, 18. årh.s slutning. H. 61. B. 31. D. 20.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Senere pendul og pendulophæng. Side glas revnet på siden af kasse.
Selected - Udvalgte antikviteter og dekorative objekter, 21. juni 2021
Vurdering
Hammerslag