Christian Rudolf Vogelsang (f. København 1824, d. Frederiksberg 1911)
Interiør fra et fiskerhus med et par, der fletter en ruse. Sign. Vogelsang 1872. Olie på lærred. 51×51.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 2404, 2024 nr. 247.
Mindre krakeleringer samt ved kant enkelte minimale retoucheringer. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 13. maj 2024