Anton Dorph (b. Horsens 1831, d. Copenhagen 1914)
Kystparti med dreng siddende med sine modelsejlskibe. Olie på lærred. Sign. A. D. 1873. 32×38.
Proveniens: Manufakturhandler og direktør Johan Morescos kunstsamling. Afbildet
Enkel retouchering i nederste venstre hjørne samt nogle krakeleringer i venstre side.
Older paintings, 14 December 2004