C. A. Jensen (f. Bredsted ved Husum 1792, d. København 1870)
Portræt af grevinde Frederikke Marie Danneskiold Samsøe (1813–1852), f. Levetzau, 13½ år gammel i hvid kjole med rødt bælte, koralørestikker og koralkæde om halsen. Sign. C.A. Jensen 1826. Olie på lærred monteret på zink. 24×19,5.
Grevinde Frederikke Marie blev i 1835 gift med Magnus Otto Sophus greve Danneskiold-Samsøe (1805–1894), Gisselfeld.
Kommissionsbud