2040/736
Et par lænestole med ben af bejdset eg. Ryg, sider og løse hynder betrukket med sort patineret skind. Model 2207. Designet 1963. Udført og mærket hos Fredericia Stolefabrik. 1960erne. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Patineret skind med overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design, 29. september 2020
Vurdering
Hammerslag