912/​321

Richard Mortensen (f. København 1910, d. Kirke Hyllinge 1993)

“Ostrigoni. 21 dåbsattester nr. 2”, Ajaccio, 16. august 1962. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 101×81.

Litteratur: Jan Würtz Frandsen: “Richard Mortensen. Erindringens år 1958–1993. Ting og tegn. Billeddel”, København 2001, fig. 118, gengivet side 84. Udstillet: Galerie Hybler, København, november-december 1962. Proveniens: Galerie Denise René, Paris (label på bagsiden). Proveniens: Falchi Arte Moderne, Milano, Italien (label på bagsiden). Proveniens: Privatsamling, Danmark.

Moderne malerier, skulpturer og grafik, 7. marts 2023

Vur­dering

100.000–125.000 DKK

Hammerslag

250.000 DKK