2436/​806

Poul Hundevad (f. Ågård 1917, d. Askov 2011)

“Guldhøj”. Foldetaburet med krydsstillet stel af massiv riopalisander. Sæde udspændt med sort skind. Model PH 41. Udført hos Poul Hundevad, Vamdrup.

Litteratur: Mobilia, 1957.

Kopi af taburet fra ældre bronzealder fundet i gravhøj ved Vamdrup, dateret 1300 f. Kr. og således det ældste bevarede møbel i Skandinavien. Originalen forefindes i Nationalmuseets samling.

CITES-certifikat til gensalg og transport indenfor EU medfølger.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med mindre krakeleringer.

I Aarhus
Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

153169 4.000 DKK