2442/7012
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Øreklapstol med stel af mahogni. Sæde, armlæn og ryg betrukket med dybthæftet og sømbeslået sort skind. Udført hos snedkermester Jacob Kjær.
Alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Skind med pletter, smuds og defekter.
Schæffergården: Kunst, design og antikviteter, 15. oktober 2024
Vurdering
Hammerslag
11 bud