1950/1222
Christian Peter Holm
Oplukkeligt diamantvedhæng af 14 kt. guld og hvidguld prydet med en brillantslebet diamant på 0,06 ct. L. 2,5 cm. Vægt ca. 5,5 g. Samt seksradet halskæde af delvis forgyldt sterlingsølv. L. 59,5 cm.
Vedhæng kan åbnes og bruges til perlekæde.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte mindre “knæk” på kæden.
Smykker, 11. december 2019
Vurdering
Hammerslag
19 bud