Oluf Høst (f. Svaneke 1884, d. Gudhjem 1966)
“Sankt Hansbål”, Bornholm 1956. Sign. OH. Olie på lærred. 81×146.
Litteratur: Jørgen Sandvad og Otto Gelsted: “Oluf Høst”, København, 1960, gengivet side 60–61. Litteratur: Lars Kjærulf Møller og Jens Erik Sørensen (red): “Oluf Høst”. Udgivet i forbindelse med udstillingen “Oluf Høst”, Bornholms Kunstmuseum, 1994, Kunstforeningen, København, 1995 og Aarhus Kunstmuseum, 1995, gengivet side 71 samt på katalogets omslag. Litteratur: Jens Henrik Sandberg, Rasmus Nielsen, Knud W. Jensen (red): “Oluf Høst Museet”. Udgivet i anledning af Oluf Høst Museets åbning den 12. juni 1998, kat. nr. 39.
Udstillet: “Mindeudstilling for Oluf Høst”, Louisiana, Museum for Moderne Kunst, Humlebæk, 1966, kat. nr. 106. Udstillet: “Oluf Høst”, Bornholms Kunstmuseum, 1994, Kunstforeningen, København, 1995 og Aarhus Kunstmuseum, 1995, gengivet side 71 samt på katalogets omslag. Udstillet: Oluf Høst Museet, åbningsudstilling, Bornholm, 1998, kat. nr. 39.
Proveniens: Bruun Rasmussen Kunstauktioner, auktion 559, København, 1991, kat. nr. 125, gengivet side 33 og på katalogets omslag. Proveniens: Dansk privatsamling.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier og skulpturer, 16. juni 2020