Damien Hirst (f. Bristol 1965)
“The Currency 46 - Mead from the future”, 2016. Sign. på bagsiden Damien Hirst med titel og datering. Blindstempel i papiret 'Hirst' samt med holografisk label 'Hirst - The Currency'. Lakmaling på papir. Bladstørrelse 21×29,5.
Proveniens: HENI, London (indrammet i metalramme med logo derfra). Proveniens: Privatsamling, Danmark.
I 2021 udbød kunstneren 10.000 unikke værker, hvor køberne fik et år til at afgøre, om de ønskede at beholde en fysisk version af værket eller en digital version - en såkaldt NFT. Afhængig af ejerens valg blev det korresponderende modstykke - fysisk eller digitalt - destrueret. 5.149 fysiske værker samt 4.851 NFT'er bestod.
Seller informs: Der er ingen det har været opmagasineretog er som nyt
Moderne malerier, skulpturer og grafik, 5. december 2023