924/184
Et sydtysk eller østrigsk rokoko tabernakel chatol af bemalet og forgyldt træ, buedet top centreret af døren flankeret af sektioner med små skuffer, skrå skriveklap bag hvilken skuffer og rum til opbevaring, underdelen med store svungne skuffer, beslag af bronze, den forgyldte dekoration indlagt med stykker spejlglas. Mid-18. årh. H. 192. B. 120. D. 66.
Proveniens: Dansk privatsamling.
Budfrist
Vurdering
Kommissionsbud
Telefonbud