922/​13

William Green (f. Apenrade 1733, d. 1817)

Stort Standur med spilleværk i kasse af mahogni, skive af messing med gennembrudt hjørneornamentik af forgyldt bronze, timekrans med sorte romer og arabertal, spilleværk med otte klokker samt stor slagklokke, Strike-silent, dato og minutviser. Skiven sign. Wm. Green, Apenrade. Denmark, 18. årh.s slutning. H. 267. B. 59. D. 28.

Proveniens: ”Danske Banks gamle hovedsæde”. Erichsens spisestue. Antikviteter, kunst og design hidrørende Erichsens Palæ og andre historiske bygninger i Holmens Kanal.

Dette emne handles i fuldmoms

Fremstår med alders- og brugsslitage. Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Pendul, tre lodder og nøgle medfølger. Værket fremstår visuelt pænt og i orden.

Bestil konditionsrapport

Ure ▸ Standure

Budfrist

Vur­dering

20.000–30.000 DKK

Kom­mis­sions­bud

Hvad er et kommissionsbud?