Agnes Slott-Møller (f. København 1862, d. Fyn 1937)
“Længe stod fru Mette og lyde derpaa, monne jeg skulde did i Aften gaa”. 1901–02. Sign. Agnes Slott-Møller. Olie på lærred. 37×32.
Udstillet: ARoS Kunstmuseum “Helte og heltinder”, 2018. Afb. i udstillingskatalog s. 82.
Motivet i nærværende værk er hentet fra folkevisen “Ridderens Runeslag”. I denne ulykkelige fortælling praler Hr. Peder overfor Hr. Oluf med, at han kan lokke hvem som helst med sine runer – selv Hr. Olufs fæstemø Fru Mette. Da det lykkes Hr. Peder at friste hende, vender hun hjem til sin forlovede, som tager imod hende, men ude af stand til at tilgive sig selv begår hun selvmord.
Dette værk er en del af vores tema: Kunstens kvindelige pionerer 1850-1950
Minimale krakeleringer. Retoucheringer. Ramme med ridser og mærker.
Ældre malerier, møbler og varia, 11. marts 2024
25 bud