2431/​552

Johannes Hedegaard (f. Helsingør 1915, d. 1999)

”Karina”. Stor skulptur af stentøj dekoreret med Dilou glasur. Sign. Johannes Hedegaard, 21095, 0/5. Kgl. P. Udført 1951. H. 68.

Litteratur: Leif Lautrup-Larsen: “Stentøj - Den kongelige Porcelainsfabrik”, nærværende skulptur ill. s. 404–406.

NB! Standsbeskrivelsen er opdateret med tilføjelse af, at skulpturen har brændingsrevner på undersiden. Fredag d. 28/7–24, kl. 15:17.

Enkelte overfladeridser og mærker i henhold til alder. På undersiden/bunden ses flere brændingsrevner i stentøjsmassen; skulpturen er dog ej 2. sorteringsmærket. Se venligst detaljefotos.

I Lyngby
Vur­dering

8.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

13 bud

507871 9.000 DKK
933067 8.500 DKK
927589 (Autobud) 8.000 DKK
812826 7.500 DKK
927589 6.500 DKK
507871 (Autobud) 6.000 DKK
927589 6.000 DKK
507871 (Autobud) 5.500 DKK
920941 5.000 DKK
507871 (Autobud) 4.600 DKK
920941 4.400 DKK
507871 4.200 DKK
849670 4.000 DKK