914/​347

J. F. Willumsen (f. København 1863, d. Cannes 1958)

Studie til “En Bjergbestigerske”, 1902. Usign. Akvarel på papir. 48×42.

Udstillet: Udstillingen, Stockholm, 1919. Udstillet: Helsingfors maj 1928. Proveniens: I.C.T. Levinsens samling, København. Proveniens: Bruun Rasmussen Kunstauktioner, København, september 2013. Proveniens: Privatsamling.

I sommeren 1902 var J.F. Willumsen på vandretur med kvinden, der skulle blive hans næste kone, Edith Willumsen. Det var en lykkelig tid, og også en særdeles produktiv tid. J.F. Willumsen havde i disse år en arbejdsmetode, hvor han gennem utallige forarbejder cirklede sig hen imod det endelige værk. Akvarellen her er en del af en sådan proces, som i sidste ende blev til de to versioner af hans nok mest berømte værk, En bjergbestigerske, fra 1904 og 1912.

Det meste er på plads allerede her i 1902: Ediths fine profil, den bredskyggede hat, den dekorative leg af lys og skygge hen over kindens, hagens og hårets former på en måde, der kan lede tankerne hen på skønvirkestil. Som i det endelige værk er Edith her klædt i praktisk sweater, men munden står endnu ikke åben. I baggrunden er antydet stiliserede nåletræer. (Troels Branth Pedersen)

Moderne malerier, skulpturer og grafik, 13. juni 2023

Vur­dering

200.000–250.000 DKK

Hammerslag

180.000 DKK