Philip Andreievich Maliavine (f. Kazanki, Orenburg regionen 1869, d. Nice 1940)
En ældre dame i profil. Sign. Ph. Maliavine. Bly på papir monteret på karton. Lysmål 26×24.
Proveniens: Dansk privateje. Arvet fra et ældre familiemedlem.
Undersøgt i ramme. Papiret er gulnet. Enkelte fugtpletter.
Russisk tema, 7. juni 2021