927/​224

Michael Ancher (f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927)

Portræt af Anna Ancher (1859–1935) stående i en gul kjole. Sign. M. A. 89. Olie på lærred. 46×38.

Elisabeth Fabritius' fortegnelse over Michael Anchers malerier, 1999, nr. 407.

Proveniens: Boet efter frøken Helene Philipsen-Prahm. Bruun Rasmussen auktion 52, 1954 nr. 2. Bruun Rasmussen Vejle auktion 107, 2006 nr. 5, afb. s. 9.

Maleriet er antageligt malet under Anna og Michael Anchers ophold i Paris i anledning af Verdensudstillingen i 1889. Til trods for det betydningsfulde ophold er der næsten intet efterladt, der kan fortælle os om kunstnerparrets tid i den franske hovedstad. Om nærværende portræt skriver Elisabeth Fabritius: “Der er noget uvant kejtet over Anchers portrætter fra Paris-opholdet, hvor modellerne sidder ligesom afventende foran ham. Det gælder også helfigurstudien af Anna Ancher i en festlig kjole, signeret 1889 [...]. Måske en afspejling af den usikkerhed, der ramte Michael Ancher i den fremmede storby, konfronteret med så rige kunstsamlinger og så overvældende en billedkunst som den franske.” (“Michael Ancher og det moderne gennembrud 1880–1890”, 1999 s. 224).

Stand

Konditionsrapport ved forespørgsel.

Bestil konditionsrapport

Bemærkninger

Bemærk: Emnet er omfattet af Hvidvaskloven. Ved hammerslag på 50.000 kr. eller mere inklusivt salær skal køber aflevere kopi af gyldigt billede-id og adresselegitimation for at få udleveret emnet.

Eftersyn
I Lyngby
Auktion
Kategori
Budfrist
Sælges

Vur­dering

60.000–80.000 DKK

Kom­mis­sions­bud

Hvad er et kommissionsbud?