Et par fine velholdte bøhmiske usignerede “Karlsbad” pistoler c 1710–20 monteret i forgyldt eftercisseleret messing. Kolbekapper med groteske masker og antikke krigere, tomskilte med hund og bladværk, flade låse let graverede med bladværk og dragehoved, eftergraverede sideblik dekorerede med huse, hund, ryttere samt mand der retter en kanon i ophøjet relief, aftrækbøjler dekoreret med byste, grotesk maske og bladværk, ca. 33,3 cm. lange piber bagtil mangekantede fortil runde i kaliber ca. 14 mm. med overgangen markeret med bånd. Skæfterne afsluttes med cisseleret beslag, ladestokkene dubbede i forgyldt messing fastholdes af to kannelerede rørkner. Messingbeslagene er af meget høj kvalitet. (2)
Den ene pistol med fint restaureret forskæfte.