Grethe Meyer (f. 1918, d. 2008)
“Blåkant”. Service af fajance, dekoreret med blå bort samt transparent glasur. Formgivet 1965. Sign. monogram. Udført og stemplet hos Royal Copenhagen. (63)
Bestående af: 12 middagstallerkner #3070, diam. 25, 6 dybe tallerkner #3072, diam. 20,8, 12 kagetallerkner #3067, diam. 18,2, 12 tekoppe med tilhørende underkoppe #3074, 8 kaffekoppe med tilhørende underkoppe #3042, 1 lille rund skål #3074–4, diam. 6,5. H. 6,5, 1 rund asiet #3087, diam. 14, 1 firkantet asiet #3096, L. 15,3, 1 aflangt firsidet fad #3078, L. 23, 6, 1 serveringsskål #3090, diam. 25,5. H. 13, 1 lågterrin #2941, diam. 23,3. H. 17,5, 1 lille lågskål #3053, diam. 7,5. H. 6,5, 1 flødekande #3062, diam. 7, H. 8, 2 æggebæger #3050, H. 4,7, 1 tekande #3044, H. 14, 1 par salt- og peberbøsser, diam. 4,5. H. 4,2, 1 lysestage #3091, diam. 12,5.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Enkelte mindre glasurdefekter. En middagstallerken med noget dybere ridser på kant. Lille rund skål, fire kaffeunderkoppe, firkantet asiet, samt aflangt firsidet fad 2. sort. Stor lågterrin, seks kaffekoppe og en lille lågskål 4. sort. Peberbøsse og to kaffekoppe med glasurkrakeleringer.
Moderne kunst og design, 18. maj 2021
12 bud