924/191
Dansk sen rokoko serveringsskål af forgyldt sølv, af oval-svungen form, dybt ligeknækket spejl, opadvendt fane punslet og støbt med rocailler og kæmninger, blomster og bladværk. Mester Fridrich Mørch, København 1786. Vægt 1.071 g. L. 38 cm.
Proveniens: Fra samlingen efter højesteretssagfører Ole Gangsted-Rasmussen (1911–1998).
Budfrist
Vurdering
Kommissionsbud
Telefonbud