921/​116

Carl Bloch (f. København 1834, d. sst. 1890)

Portræt af Lars Hansen (1813–1872). Sign. C. Bl. Sepia, lavering og vandfarve på papir. Bladstørrelse 30×20. Uindrammet.

Udstillet: Nivaagaards Malerisamling, “Venskabsportrætter fra Rom”, 2016, kat. nr. 6, omtalt s. 22, afb. s. 23. Brigham Young University Museum of Art, “Lasting Impressions: Etchings and Drawings by Carl Bloch”, 2018.

Proveniens: Circolo Scandinavo / Skandinavisk Forening i Rom (Inv. nr. A II 2).

Forfatteren Vilhelm Bergsøe (1835–1911) lod maleren Larsen Hansen indgå som karakter i ”Fra Piazza del Popolo” (1861), en roman der skildrer livet blandt en gruppe skandinaver i 1800-tallets Rom. I kunsthistorikeren Frederik Knudtzons (1843–1917) beretninger fra Rom, fremstilles ”Gamle Hansen” som en hyggelig person, der dog også havde sine særheder. Kunstneren følte sig forfulgt og mente, at verden bestod af to typer mennesker: ”Bukkene” og ”Faarene”. Hansen hørte ulykkeligvis selv til fåreflokken, som lå under for bukkenes magt og hensynsløse fremfærd. Den frembrusende Henrik Ibsen (1828–1906) blev derimod opfattet som en af kunstnerkoloniens store bukke. Dette forhindrede dog ikke den danske maler og norske dramatiker i at knytte et tæt venskab, mens Hansen var sekretær og bibliotekar i Skandinaviske Forening og Ibsen sad i dens bestyrelse.

Ældre malerier, 10. juni 2024

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag

14.000 DKK