1947/50
Dansk barok armstol af egetræ, udskåret med muslinger og bladværk, svungne armlæn, cabriole ben. 18. årh.s midte.
Ifølge traditionen har stolen tilhørt N.F.S. Grundtvig (1783–1872).
Brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Løs i samlingerne.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. november 2019
Vurdering
Hammerslag
11 bud