917/​605

P. S. Krøyer (f. Stavanger 1851, d. Skagen 1909)

“Bro over klippekløft. To ridende figurer. Ronda”. Sign. S.K. 10. April Ronda 1878. Olie på lærred. 41×32.

Krøyer rejser til Spanien i februar 1878 og bliver der frem til begyndelsen af september. Fra d. 7. til d. 11 april er han i Ronda.

H. Chr. Christensens fortegnelse over P.S. Krøyers malerier, 1923, nr. 190.

Litteratur: Peter Michael Hornung, “Peder Severin Krøyer”, 2002 s. 82 citerer et brev P.S. Krøyer skrev hjem til moderen om sin rejse til Ronda på muldyr: Det var en prægtig rejse over bjergene, alle til hest eller på muldyr, med to førere med bagagen, en 2 dages tur, noget besværligt at sidde så længe til hest, men vi så de frodigeste dale, store vilde bjerglandskaber oppe på højderne og gjorde først for nylig bekendskab md spansk folkeliv, rigtigt naturligt og ufordærvet, især i en lille rigtig gammel røverby, hvor vi overnattede i herberget sammested". Krøyer ankom til Cordoba omkring 1. april 1878. Hornung skriver videre s. 83–84 om Krøyers oplevelser i Ronda. Krøyer var begejstret for byen. Han beskrev den således: “Ronda er en overordentlig malerisk bjergby fra maurernes tid, dejligt beliggende....”. Under opholdet malede Krøyer to små malerier nærværende maleri dateret 10. april og “Klippekløft med vandfald” dateret 9. april. Sidstnævnte på Skagens Kunstmuseer (Inv. nr. 1500).

Proveniens: P. S. Krøyers dødsboauktion 1910 nr. 64, solgt for 590 DKK til fabrikant Budde Lund. Slagtermester Marinus Hansen (1923).

Malerier og tegninger, 6. december 2023

Vur­dering

200.000–300.000 DKK

Hammerslag

180.000 DKK