Richard Mortensen (f. København 1910, d. Kirke Hyllinge 1993)
“Souvenirs de Bal Nègre”. 1990. Sign. Richard Mortensen, 24-IX-90. Collage. Lysmål 70×51.
Når vi katalogiserer hos Bruun Rasmussen, er vi klar over, at værkernes originale titler kan virke stødende eller krænkende. Vi vil gerne understrege, at de originale titler ikke udtrykker Bruun-Rasmussens holdning, men vi vælger at gengive dem i respekt for værket som et stykke historie og for kunstnerens ophavsret.
Proveniens: Udstillet Galerie Bel'Art, Stockholm.
Litteratur: “Richard Mortensen. Collages 1990–91” med forord af Teddy Brunius. Udgivet af Atlantis, Galerie Bel'Art and Lindhardt og Ringhof, 1992. Nærværende værk afbildet s. 15.
Undersøgt i ramme. Enkelte fugtpletter.
Moderne kunst og design, 15. oktober 2024