Rut Bryk (f. 1916, d. 1999)
Vægrelief af lertøj i form af et hus med indridsede reliefdekorationer. Delvis dekoreret med transparent grøn, mørkeblå, lyseblå og lyserød glasur. Sign. Bryk. Udført hos Arabia, Finland, ej mærket. Unik. H. 58. B. ca. 24. D. ca. 4,5.
Proveniens: Danske Bank.
Moderne kunsthåndværk og design, 13. juni 2024