2412/4
Peder Mønsted (f. Grenaa 1859, d. Fredensborg 1941)
Sommerdag med legende børn bag en stråtækt gård. Sign. P. Mønsted Bromølle 1924. Olie på lærred. 70 × 100.
Bromølle er en landsby syd for Jyderup på Vestsjælland.
Enkelte retoucheringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. marts 2024
Vurdering
Hammerslag