873/​204

Dansk Christian VI kanon af bronze, dateret 1733. Røret i kaliber ca. 39 mm. L. ca. 86 cm. inkl. druen, mærket 1733 foran fænghullet samt Christian VI kronede spejlmonogram. Røret er delt i 8 bånd med de 4 dekoreret med bladværk. Jern beslået lavet ikke original. 18. årh.s første halvdel.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Jesper Godvin Hansen: jgh@bruun-rasmussen.dk

Møbler, varia & tæpper, 20. september 2017

Vur­dering

20.000–30.000 DKK

Hammerslag

15.000 DKK