2431/747
Bruno Mathsson (f. Värnamo, Sverige 1907, d. sst. 1988)
“Pernilla”. Et par lænestole med stel af bøg. Sæde og ryg med lys kanvas. Sæde, armlæn og ryg betrukket med lys, dybthæftet uld. Nakkepude fastgjort med skindstropper. Udført hos DUX. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Betræk med pletter og smuds. Skindstropper med krakeleringer.
Vurdering
304615 | ||
210867 | ||
951293 |