2448/​7022

Apulisk Gnathia trekløver oinochoe, dekoreret i hvidt med blomster og teatermaske. På hanken dyre protomen. Syditalien 4.-3. årh. f. Kr. H. 16 cm.

Etruskisk “impasto ware” kop af sort brændt ler, kanten med to små dobbelt hanke, med rillet dekoration på hanke og på siden. 8. årh. f. Kr. Diam. 12 cm.

Proveniens: Dansk privatsamling. Erhvervet i 2012, Bruun Rasmussen Kunstauktioner, Lot 1234/1595 og 1234/1596. Kande tidligere solgt hos Kunsthallen 1991, lot 719.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Mindre afslag.

I Lyngby
Vur­dering

4.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?