914/​452

Richard Mortensen (f. København 1910, d. Kirke Hyllinge 1993)

“Opus II, nr. 23”. Sign. på blændrammen Richard Mortensen 29-IX-43 og Troldebillede, 1945. Malt recto et verso. Olie på lærred. 150×125.

Litteratur: Jan Würtz Frandsen: “Richard Mortensen: Afklaringens år 1940–1958. Besættelse og rekonstruktion”, København, 1992, fig. 262 (forsiden) og fig. 197 (bagsiden), gengivet hhv. side 207 og 161.

Det udbudte maleri af Richard Mortensen er i realiteten to malerier - begge fra årene under 2. Verdenskrig. Perioden fra 1940 til 1946 er blevet kaldt et intermezzo i kunstnerens produktion. I disse år, mellem hans surrealistiske fase i 1930'erne og årene som foregangsmand i 1950'ernes konkrete kunst og internationale modernisme, arbejder kunstneren med en form for ekspressionisme, der på mange måder minder om, og ikke ligger under for, de senere Cobra-malere. Richard Mortensen var således i høj grad medvirkende til udviklingen af det spontane-abstrakte maleri i Danmark, selvom han siden nærmest skulle fortrænge denne del af sin indsats - og for alvor blev kendt for det præcist modsatte. Nærmest alle kunstnerens malerier fra krigsårene reflekterer - på associerende vis - krigen, men de kan vanskeligt tilskrives et konkret symbolsk indhold, ikke mindst fordi figurationenen tenderer opløsning og abstraktion.

Moderne malerier, skulpturer og grafik, 13. juni 2023

Vur­dering

125.000–150.000 DKK

Hammerslag

130.000 DKK