Amerikansk dobbeltkapslet damelommeur af 14 kt. guld, kasse rigt dekoreret med blomster og bladværk, hvid skive med romertal og små sekunder, signeret Elgin, værk signeret Elgin Natl. Watch Co., 15 Jewels, serienr. 6877360, støvkapsel af guld, mærket Fahys 14K Monarch. Alle kapsler nummereret 5159464. Ca. 1897. Vægt i alt 62 g. Kassediam. 40 mm. Samt urkæde med vedhæng delvis af guld. (2)
Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Kun støvkapsel stemplet med lødighed. Der garanteres ikke for at kædering og krone er af guld.
Ældre malerier, møbler og varia, 14. juni 2021
25 bud