Foto endnu ikke klar
886/1368
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“FH 1935/4”. Sjælden, fire-personers sofabænk med stel af bøg. Skalformet sæde og ryg af formbøjet, lamineret valnød. Løse hynder i sæde og ryg betrukket med brunt ternet stof medfølger. Formgivet 1948. Udført ca. 1950 hos Fritz Hansen, stemplet. L. 221,5.
Proveniens: Udført til Thisted Sygehus, ca. 1950.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: design@bruun-rasmussen.dk
Design, 4. juni 2019
Vurdering
Hammerslag