Michael Ancher (f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927)
Portræt af fisker Fedders datter. Skagen. Sign. M.A. 03 Olie på træ. 29,5×21,5.
Udstillet: Skagens Museum, “Skagen Guld, værker i privat eje”, 2011.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 246, 1996 nr. 246. Afbildet s. 106.
Behov for let overfladerensning. Retoucheringer. Minimale krakeleringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 13. november 2023