Maurice Marinot (f. Troyes, Frankrig 1882, d. 1960)
Flakon af glas med prop, indvendig dekoration med luftbobler i sort og rødt. Signeret Marinot. Udført af Maurice Marinot ca. 1925. H. 14,5.
Proveniens: Benny Dessau, siden nedarvet i familien. Benny Dessau var en af de store danske industrifolk i det 20. århundrede. Han var direktør for Tuborg Bryggerierne fra 1899 og frem til 1930erne, grundlægger af Tuborg Fonden, formand for industrirådet, og aktiv i en række virksomheder. Udover hans engagement i forretningslivet, var han også formand fra 1927 for kunstindustrimuseet, (i dag Designmuseeum Danmark), samt som formand for Komiteen for udstillinger i udlandet, bl.a. var han hovedansvarlig for den danske deltagelse ved verdensudstillingen i Paris 1925.
Sølv og design, 6. marts 2014